Doporučená literatura

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Než se pustíte do prokousávání se vcelku rozsáhlým seznamem doporučené literatury, a to ať už toho, co dostanete od fakulty, nebo do toho, co naleznete zde, věnujte prosím ještě chvíli času následujícím řádkům.

Každoročně se mně noví studenti vyděšení pohledem do seznamu povinné a doporučenné literatury ptají, jestli je opravdu nutné si pořizovat všechny tyto knihy. Což aspoň svědčí o tom, že budoucí medici (a snad i lékaři :-) nejsou stádem tupých ovcí a trochu přemýšlejí. Odpověď je zřejmá: ne, všechno určitě potřeba nebude.

Podle mně navíc u některých předmětů je literatury tolik, že ani není možné během daného ročníku všechny knihy přečíst (a nebo možná ano, ale něco jiného je, přečíst si knihu a něco jiného je, se z ní učit). Proto seznamy berte s rezervou. Třeba na latinu určitě nepotřebujete všechno, co je v seznamu vyjmenováno. V zásadě stačí jedna kniha (nebo jedna skripta) z celého toho kvanta. To ostatní jsou jen a jen alternativy.

Obstarávání studijní literatury sebou také přináší určité rozhodování. Kterou z více variant zvolit? Rád bych, aby se právě zde postupně shromažďovaly informace, které vám pomůžou se rozhodnout, které z těch spousty knih budou právě pro vás ty nejlepší. Na tom se můžete podílet i vy, jakmile budete mít s některou z učebnic určité zkušenosti, zkuste se zde o ně podělit, ať usnadníte život studentům, kteří přijdou po vás...

A na závěr si dovolím ještě trochu komerce. Provoz těchto stránek také něco stojí (webhosting, udržování domény) a tudíž jestli na ně chcete aspoň trochu přispět a chystáte se pořizovat si nějaké nové knihy, zkuste se podívat na stránky knihy.medik.cz (http://www.medik.cz/medik/knihy). Můžete ušetřit i docela vysoké částky (například kompletní Anatomie od Čiháka vás přijde na 3755,— Kč místo obvyklých 4570,— Kč). Vy ušetříte, mě přispějete na udržování stránek a všichni budeme spokojení. :-)

M. T.

Nyní následuje přehled literatury s různými poznámkami, časem se bude rozrůstat a doplňovat dalšími poznámkami, nejspíš bude i členěn na samostatné podstránky. Ještě sem snad ani není přesunuto všechno z následující adresy... Také je potřeba sem dopsat literaturu i pro další ročníky a také toho spousta chybí i v těch nižších... Tak jestli mi s tím někdo chce pomoci, s chutí do toho a půl je hotovo. :-)

Oficiální seznamy doporučené literatury


Teoretické/preklinické obory

Klinické obory

Personal tools