O stránkách

Z Medik.cz - portálu pro mediky

O wiki.medik.cz

Stránky wiki.medik.cz vznikají ve volné návaznosti na projekt Medik.cz (http://www.medik.cz) (dřívější Medical Underground). Cílem je shromažďovat všechny užitečné informace pro studenty medicíny a příbuzných oborů. K tomuto by měl významným způsobem napomoci i formát tohoto webu - wiki. Všem studentům (a nejen jim) je tak umožněno přispívat k rozvoji stránek a jejich vylepšování.

Wiki je způsob tvoření webových stránek, na kterém se může podílet opravdu každý. Navzdory určité anarchii existuje mnoho wiki projektů, které úspěšně fungují, jako například svobodná encyklopedie Wikipedie (http://cs.wikipedia.org/). Zajímají-li vás jiné české wiki, zkuste absolvovat wiki okružní jízdu.

Provozovatelem stránek je Marek Turnovec, stejně jako držitelem domény medik.cz. Wiki stránky na adrese http://wiki.medik.cz/ byly spuštěny 8. května 2005.

Proč wiki.medik.cz?

Někdy na přelomu let 1999 a 2000 začaly postupně vznikat stránky Medical Underground (http://www.medik.cz/) (tehdy ještě na adrese http://medik.zde.cz/), určené hlavně studentům lékařských fakult a především pak těm z 2. LF UK v Praze (http://www.lf2.cuni.cz/). Původně šlo jen o zveřejnění pár zápočtových testů, aby se snadněji dostaly mezi studenty (a já je nemusel všem tisknout :-). Později jsem na web začal umisťovat i některé svoje poznámky, případně věci, které by měly být na webu fakulty, ale tehdy nebyly (zkušební otázky, rozvrhy). Od té doby mi mí spolužáci, ale i další lidé, posílali další a další zajímavé materiály. Častoj sem bohužel tyto materiály ani nestíhal přetvořit do podoby HTML stránek a umisťovat na web. Také byla ať už mnou, nebo někým jiným, započata spousta věcí, která zůstala nedokončena. A pak někdy jsem narazil na Wikipedii. Princip kolaborativního editování se mi velmi líbil a přišel mi pro moje záměry velmi vhodný, ale nebyl tehdy moc čas wiki realizovat a tak myšlenky na vlastní wiki stránky ještě nějaký ten rok spaly. V květnu 2005 byly opět probuzeny a i přes nedostatek času jsem se rozhodl nainstalovat a alespoň vyzkoušet hotové řešení - program Mediawiki (http://www.mediawiki.org/). Vlastní instalace nakonec ani moc časově náročná nebyla, takže výsledek si teď můžete užívat všichni. :-) Studijní materiály teď může přidávat každý a hned, kdokoliv v nich také může opravovat případné chyby a nebo doplňovat to, co jeho předchůdci nestihli. Ať nám (vám :-) tedy wiki slouží...

Marek Turnovec alias MaT
Personal tools