Ubytování

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Protože se ubytování v Praze i v Brně mírně liší, rozhodli jsme se udělat stručný přehled obou variant. Tu brněnskou najdete v samostatném článku.

Obsah

Bydlení doma

Tato varianta sebou nejspíš nese nejméně starostí, alespoň na začátku. Na druhou stranu někteří jedinci jsou celí natěšení na moment, kdy opustí rodiče a ve víru velkoměsta mohou propadat studentským radovánkám (víno, ženy, zpěv :-).

Dojíždění

Přichází v úvahu, pokud od místa, kde hodláte studovat, nebydlíte až tak daleko. Moc pohodlné to ale není. Konkrétní příklady: Studenti do Prahy denně dojíždí třeba z Benešova. Jedna moje spolužačka asi půl roku, než dostala kolej, dojížděla dokonce až z Teplic...

Rozumné je dojíždění tak do 30 km, pak to začíná být dosti velkou zátěží nejen na čas, ale i finančně (výše zmíněná spolužačka tak prý utratila asi 4 000 měsíčne jen za jízdné, což je i dnes skoro 2× víc, než za kolej a asi tak stejně, kolik by stál nějaký podnájem). Vzdálenost od Prahy není jediným faktorem. Něco jiného je, pokud bydlíte u trati, po které jezdí vlak do Prahy každou půlhodinu a něco jiného je to ve vesnici, odkud jezdí 2 autobusy denně.

Studentské koleje

Téma studentských kolejí je opět poněku rozsáhlejší a proto si vysloužilo samostatnou stránku.

Bydlení v podnájmu ("privát")

Bydlení "na privátu" je asi "ultimum refugium", pokud vám nic jiného nezbývá. Považovalo se vždy za finančně nejnáročnější, ale s tím jak půjdou nahoru ceny kolejí se asi situace trochu srovná. V Praze jsou obecně drahé byty i nájmy v nich. Proto pronajmutí třeba jen samotného pokoje může stát i 4 tisíce. Ve dvou lidech už se to ale dá utáhnout. Často si také několik studentů pronajme třeba celý byt, což může sice znamenat i 10-15 tisíc měsíčně, ale když na to bude například 5-6 lidí, nemusí to vypadat až tak strašně.

Ubytovny

Tu a tam někdo ze studentů zkoušel bydlet i na různých ubytovnách, kterých po Praze také pár existuje. Pak počítejte s tím, že můžete bydlet s nějakými zedníky z dálného východu, ale i různými pochybnými existencemi. :-)

Personal tools