Dobronice 2005

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Informace, které se zde dozvíte, se týkají úvodního kurzu pro studenty 2. LF UK v Dobronicích konaného 8.-11. září 2005. Tohoto kurzu se bez větších ztrát zúčastnil prvák 2. LF. Pokud jste z jiné fakulty a budete chtít něco doplnit - vložte prosím příspěvek pod text s nadpisem nesoucím název vaší fakulty a data konaní, případně do diskuze, ono už se z toho něco zpracuje. :-)

Obsah

Hostivař

Hostivař je první zastávkou na vaší cestě do Dobronic, pokud zvolíte cestu autobusem. V tomto areálu se vykonáte plavecké testy. Věc spočívá v tom, že za dohledu instruktorů TV čtyřikráte přeplavete 25-ti metrový bazén. (Ti bystřejší z vás již jistě pochopili, že plavete celkem 100 m.) Páni inštruktóři měří časy a jen nevěřícně nad nimi kroutí hlavami. Chovají totiž přesvědčení, že to, co je nad 1 (slovy jednu) minutu je katastrofa. Většina plave kolem 2 minut, a tak máte strach, aby si těmi hlavami něco neudělali. Po vytažení neplavců ze dna bazénu se pokračuje v autobusech bez další zastávky až do Dobronic.

Autobusová poznámka: Na základě nevědeckého a značně povrchního pozorování jsem dospěl k pozoruhodné byť stěží ověřitelné teorii – Pokud přijedou čtyři autobusy, tak se do prvního naskládají snaživci (rozuměj šprti), do 2. a 3. normálové a do posledního 4. blázni, kteří si běželi do obchodu ještě koupit PAC (první alkoholickou pomoc ;o). Vybírejte dle vašeho gusta.


Dobronice

Kde se vlastně Dobronice nachází? V Jihočeském kraji, na řece Lužnici, nedaleko města Bechyně (pozor, Dobronic je jinak v ČR víc).

Areál

Fronta na jídlo v praxi. Oblíbená to součást každého jídla
Fronta na jídlo v praxi. Oblíbená to součást každého jídla

Po příjezdu se rozdělí kdo s kým bude bydlet a můžete se vesele začít stěhovat. Je tu přibližně 20 chatek po 2 lidech, zhruba 10 chatek rozdělených uvnitř na 4 místnosti každá po 3 lidech a asi 10 chatek po 4 lidech. Celý areál byl po záplavách v roce 2002 kompletně zrekonstruován (Většinu chatek odnesla voda.), takže teď se na vás těší chatky nablýskané a čisté. Kromě chatek jsou tu také hřiště na většinu představitelných sportů (kromě rugby) Jmenovitě tu lze provozovat fotbálek, basket, florbal , tenis, ping-pong, volejbal aj. V trávě také zarůstá hřiště na softbal (nebo baseball?). Jídlo je zajištěno formou snídaně-oběd-večeře. Můžete si sice říct kolik chcete, ale občas to nestačí. Navíc jsou s výdejem jídla určité problémy (s kuchařkami). Buďto jim dáváte lístek nebo misku moc brzo nebo moc pozdě. Nebo chcete něco, co vám dát nechtějí (řízek navíc;o). No prostě legrace.

Aktivity

Plac na volejbal.Malé chatky pro dva lidi. V pozadí chaty správců a budova s posluchárnou
Plac na volejbal.Malé chatky pro dva lidi. V pozadí chaty správců a budova s posluchárnou
Jsou v zásadě dvojího druhu – sportovní a „instruktážní“. Mezi ty sportovní patří basket, tenis, volejbal, florbal, stolní tenis - ty můžete provádět kdykoliv se vám zachce – jen si půjčíte ze skladu potřebné vybavení. (Jen ty pinčesový pálky jsou fakt mizerný.) Mimo to pak některé z nich (plus aerobik a lodičky) provádíte jednou denně pod dohledem tělocvikářů zhruba dvě hodiny odpoledne. Mezi divácky nejatraktivnější sporty patří beze sporu aerobik. Při provádění tohoto sportu se kolem hřiště totiž většinou shlukne množství kluků-mediků, a sledují (a někteří u toho sledování i slintají) jak to všechno krásně hopsá, errr teda jak to těm holkám krásně jde. :o))

Co se týče instruktážních aktivit. Dostanete rozvrh, dozvíte se rozdělení do kruhů. Tělocvikáři se vás také pokusí (většinou bez větších úspěchů) přesvědčit o neskonalé důležitosti sportovních aktivit. Kromě toho vyplníte také hafo dotazníků, změří vám tlak. (Vzhledem k tomu, že toho během těch čtyř dnů moc nenaspíte vycházejí absurdní hodnoty člověka těsně před hrobem.) Návštěvou vás také poctí proděkan pro studium a řekne vám něco o výuce. (Trošku huhlá, takže z něj něco mají jen lidé do páté řady včetně. :o)

Lidé

Sport na který se hezky dívá, ale který se pro většinou mužů/chlapců provozuje s obtížemi. Ano je to aerobik.
Sport na který se hezky dívá, ale který se pro většinou mužů/chlapců provozuje s obtížemi. Ano je to aerobik.
I kdybyste běhali jak sloní mláďata, i kdybyste měli jednu nohu kratší, i kdybyste po vyslovení jména fotbal dostali vyrážku, přes to všechno se vám tam vyplatí jet. Tím pravým a základním důvodem jsou lidé. Lidé se kterými budete hezky dlouho pobývat na té naší fakultě. Dozvíte se, jak se jmenují. Zažijete spoustu "veselých" historek typu : "Ahoj Martine, podáš mi flašku?" "Já sem Jirka." "A sakra tak Martin je ten druhej." Zjistíte, proč Slovákům a Moravákům neříkat, že jsou to líní Češi, co nedošli do Prahy. Zjistíte, že nejenom u nás rostou pěkné holky. A kromě toho zjistíte, že někteří vaši kolegové provádějí činnosti, o kterých jste si mysleli, že existují jen ve snech sportovních a kulturních komentátorů ČT2 (Například scénický tanec, nebo dívčí thaibox ;-)

Poznáte tam skvělé lidi, které byste jinak mohli přehlédnou nebo minout. (I když přiznávám, že existuje spousta výrazných osobností, které prostě minout nejdou. :o)) Jeďte tam kvůli lidem ne kvůli sportu. Zasportovat si můžete s kýmkoliv a kdykoliv. Na společné zapíjení potřebujete ale aspoň známé nejlépe však přátele.

Závěr

Odjíždíte z Dobronic a vám se v tu chvílí hlavou honí různé myšlenky. Od těch, které se v prvé řadě týkají postele a kvalitního 15-ti hodinového spánku. Přes pokusy nemyslet na žaludek protestující při pohledu na jídlo. Až po ty, že byste tu zůstali klidně měsíc, jen kdyby vám někdo kompletně vyměnil rozlámané tělo. Asi ta nejhlavnější se však týká toho, že jste měli možnost poznat opravdu skvělé lidi a až se s nimi potkáte na začátku semestru, v jídelně, na chodbě kdekoliv budete vědět, že je s nimi sranda, že se s ní/ním můžete normálně bavit, že znáte pár lidí a že těch pár lidí zná vás.

Dodatek: Cesta do občerstvovny (Hospody)

Orosená odměna
Orosená odměna
Vydejte se směrem k bráně, která je za basketbalo-florbalovým hřištěm. (Také se tam cvičí aerobik). Projděte branou a jděte po cestě vlevo. (Touto cestou jste sem přijeli s autobusem.) Pokračujte až na první křižovatku, kde zvolte opět tu cestu více vlevo. Po malé chvilce opět dojdete na rozcestí – levá cesta směrem k bílým stavením a pravá podél lesa. Tentokráte je správná cesta kolem lesa. Půjdete dál a dál až dojdete k vodě, kde již konečně uzříte cestičku prošlapanou generacemi mediků před vámi. Tou se vydáte a po takových 10 – 15 minutách cesty dorazíte do civilizace, která se pyšní jedním hradem (zřícenina) a (to je hlavní) dvěma hospodami. Ta první je spíše takové okénko s venkovním posezením a cenami, ze kterým hlavně Pražáci omdlévají blahem. Ta druhá je o kousek (50m) dále, nabízí posezení uvnitř a rovněž krásné ceny. Navíc sympatickou (rozuměj veselou), byť mužskou obsluhu.

Poděkování

  • Sandmanovi za sepsání tohoto traktátu
  • Jirkovi Rohličkovi za poskytnuti souhlasu ke zveřejnění fotek. :o)
    Dalši fotky naleznete na jeho stránkách (http://dobronice.a-net.info/).
Personal tools