Editace

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Pokud vám pasivní prohlížení toho, co někdo napsal, nestačí a chcete také něčím přispět, nic vám nestojí v cestě - tedy až na jeden požadavek - budete se muset přihlásit (viz dále)...

Obsah

Čím můžu přispět?

Nemusíte hned zpracovávat rozsáhlá témata, stránkám velmi pomůžete, když třeba objevíte a opravíte chybu, kterou někde naleznete (i kdyby to byl jen překlep). Případně pokud se vám bude zdát, že by někde něco mohlo být napsáno/zformátováno trochu lépe, nic vám nebrání v tom, abyste to tak udělali. Nikdo se na vás nebude zlobit, když jeho práci vylepšíte a některé věci třeba trochu přeformulujete.

Hlavně se ničeho nebojte, nic nemůžete pokazit. Každá změna se totiž dá vrátit. I kdybyste vymazali celou stránku, tak jí pak lze obnovit...

Registrace

První, co musíte udělat, než budete moci ve wiki cokoliv změnit, je registrace. Registrace je naštěstí rychlá a jednoduchá. Musíte si akorát zvolit přezdívku/jméno, pod kterým se budete přihlašovat a heslo. Můžete vyplnit také e-mail (na něj vám případně bude moci být zasláno nové heslo, pokud staré zapomenete).

Přihlášení

Pokud už máte přihlašovací jméno/přezdívku a heslo, můžete se přihlásit. Buď vás k tomu systém rovnou vybídne, pokud na některé stránce kliknete na odkaz "editovat", případně tak můžete učinit po kliknutí na odkaz vpravo nahoře.

Zpočátku bylo možné editovat i bez přihlášení (a tedy i bez registrace), ale bohužel z důvodu častějších spamových útoků byla tato možnost deaktivována. Registrace je ale velmi rychlá, tak snad nebude pro nikoho překážkou.

Úprava existující stránky

Čím se wiki především odlišuje od běžných webů je možnost cokoliv ihned opravit. Pokud tedy na nějaké již existující stránce naleznete chybu, nebo si myslíte, že na ní něco chybí, nic vám nebrání kliknout na záložku "Editovat" a hned můžete danou chybu či nedostatek opravit...

Stránka se přepne do editačního režimu, kde vidíte (a můžete upravovat) její zdrojový kód. Možná někteří z vás již viděli HTML kód, ale nebojte se, wiki syntaxe je daleko jednodušší, jak bude vysvětleno dále.

U stránek, které jsou člěněny na podsekce je obvykle odkaz pro editaci umístěný u nadpisu každé sekce. Tak si můžete k úpravám otevřít jen požadovanou sekci a ne celou stránku, třeba to pro vás bude přehlednější. Před uložením je dobré se podívat na náhled stránky, jak vaše úpravy budou vypadat (zatím se ještě neuloží) a jestli jste třeba něco nezapomněli.

Při zobrazení náhledu je pod ním stále k dispozici zdrojový kód, tak v něm můžete stránku doupravovat a znovu a znovu zkoušet náhled, dokud nebudete úplně spokojeni.

Až budete mít pocit, že je stránka perfektní, nebo už vás její zdokonalování přestane bavit, tak jí můžete uložit (případně doporučuji průběžně ukládat i v průběhu práce, abyste o ni náhodou nepřišli například při výpadku napájení vašeho počítače). Před uložením je docela vhodné do pole "Resumé" v pár slovech shrnout, co za změny jste na stránce udělali - tento popis změn se pak zobrazuje i na stránce s posledními změnami a dalším lidem tak umožňuje lépe sledovat, co se na stránkách děje.

Vytvoření nové stránky

K vytvoření úplně nové stránky existují 3 různé způsoby:

Asi nejjednodušší je požadovaný název stránky napsat do pole vyhledávání a kliknutí na tlačítko "Jdi na". Jelikož požadovaná stránka nebude existovat a tudíž nebude ani nalezena, bude vám mimo jiného (zpřeznění dotazu) nabídnuta i možnost takovou stránku vytvořit.

Další možnost, jak se můžete dostat k vytvoření nové stránky je, že na jiné stávající stránce bude existovat odkaz na takovou neexistující stránku. Takové odkazy se zobrazují červeně a když na ně kliknete, rovnou je vám nabídnuta možnost začít danou stránku psát. Pokud nikde takový odkaz nemůžete najít, nic vám nebrání, vytvořit takový odkaz na stávající stránce. Syntaxe je [[Název nové stránky]], případně [[Název nové stránky|Text, který se bude v odkazu zobrazovat]]. Nyní máte dvě možnosti, buď si necháte zobrazit náhled stránky - a na něm už uvidíte červený odkaz, kterým se můžete dostat k vytvoření nové stránky (takhle můžete pro vytvoření nové stránky "zneužít" prakticky libovolnou, i nesouvisející stránku), nebo můžete stránku s tímto odkazem uložit - to pokud na stránce, na které zrovna jste, bude mít odkaz na novou stránku nějaký smysl. Například když budete na stránce se seznamem zkušebních otázek z nějakého předmětu a budete chtít k nějaké otázce něco napsat - uděláte z názvu otázky odkaz (dáte název do dvojitých hranatých závorek) - uložíte stránku, otázka se nyní bude zobrazovat jako odkaz, kliknete na něj a můžete začít psát.

Asi poslední možností je v adresním řádku vašeho internetového prohlížeče odmazat vše za společnou částí adresy (http://wiki.medik.cz/wiki/) a za poslední lomítko napsat název nové stránky. Opět vám bude nabídnuto stránku začít rovnou editovat. Nezapomeňte ovšem na to, že na takovou stránku nebude odnikud vést odkaz a tudíž se na ní nikdo možná nedostane, pokud takový odkaz sami někde na jiné stránce nevytvoříte. Další možností je, že stránku umístíte do nějaké existující kategorie. To se dělá tak, že někde do textu stránku umístíte text [[Category:Název kategorie]]. Každá kategorie má stránku i s obsahem a v něm se pak každá stránka, náležící do dané kategorie, sama objeví.

Syntaxe

Při upravování a vytváření nových stránek se v textu používá různých značek. Bohužel není úplně triviální používat na internetu koncepci tzv. WYSIWYG editorů, na které jste možná zvyklí (na nástrojové liště programu máte tlačítko pro tučné písmo, pro kurzívu etc.).

Pro běžné internetové stránky se používá značkovací jazyk HTML. Ten ale pro některé lidi může být složitější a proto je tu jazyk wiki. Server se pak postará o to, že při prohlížení stránek se zdrojový text převede do podoby klasické HTML stránky. Jinými slovy, aniž byste se museli učit jazyk HTML, můžete zde ve wiki tvořit pěkné stránky.

Nyní tedy k různým ve wiki používaným značkám. Jejich podrobný seznam a popis naleznete například v manuálu k programu MediaWiki (to je ten, na kterém tyto stránky běží), v části o editování (http://meta.wikimedia.org/wiki/Help:Editing). Možná sem v budoucnu sám napíšu v češtině něco podrobnějšího, případně se toho může ujmout kdokoliv jiný. :-)

Pokud se vám nechce louskat nic v angličtině, můžete se o syntaxi poučit také ze zdrojových kódů již existujících stránek. Pokud vás na jakékoliv stránce bude zajímat, jak se ten text tvoří, prostě klikněte na záložku "editovat" a uvidítě její zdrojový kód. A nebojte, pokud nezvolíte "uložit", stránka se vůbec nezmění.

Syntaxe opravdu není nijak složitá. Pro příklad - nadpis stačí uzavřít mezi dvojice rovnítek (== Nadpis ==, kurzívu dáte mezi dvojice apostrofů - ''kurzíva'', tučné písmo mezi trojice apostrofů '''tučné písmo''', odkazy se dávají do hranatých závorek - odkazy v rámci wiki do dvojitých - [[Hlavní strana]], odkazy někam na jiný server pak do jednoduchých - [http://www.google.com].

Pokud si to chcete vyzkoušet, můžete k tomu také využít stránku Pískoviště. Ta je vytvořena speciálně k tomu, abyste si na ní mohli bez obav hrát a zkoušet, kdyby jí někdo úplně smazal, bude obnovena. :-)

Personal tools