Kategorie:Studium

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Zde byste se měli dočíst o tom, jak se taková medicína studuje, s čím vším se studenti musejí potýkat, informace o jednotlivých lékařských fakultách (když jě někdo napíše :-), čím se liší a případně také jak se na ně dostat. Texty tu budou přibývat postupně, zatím můžete také nějaké informace najít v části O studiu (http://www.medik.cz/medik/studium.php) stránek www.medik.cz. Ne všechno je tam úplně aktuální, informace budou postupně přesouvány sem a současně s tím i doplněny podle nejnovějších vědeckých poznatků. :-)

Pojďme se tedy vrhnout do toho, co vás čeká, rozhodnete-li se stát lékařem.

Obsah

Přijímací řízení

Přijímací řízení se u jednotlivých lékařských fakult liší, někdy i dost odlišně. Podrobnosti najdete na samostatné stránce.

Úvodní soustředění

Stejně, jako bezesporu existují věci mezi nebem a zemí, existují i věci mezi přijímacím řízením a vlastním začátkem studia. Na fakultách UK (a možná i jinde) je jednou z těchto věcí Úvodní soustředení v Dobronicích.

Zápis

Před každým ročníkem je nutné absolvovat zápis.

Ubytování

Pokud nebydlíte zrovna ve městě, ve kterém sídlí vaše fakulta, s bydlením to nemusíte mít úplně jednoduché, zvláště v Praze. Jelikož téma je poněkud komplexnější, hledejte další informace taktéž na samostatné stránce.

Stravování

Studenti mají možnost stravovat se v menzách. Menza je něco jako školní jídelna, ale pro vysokoškoláky. Buď na úvodním soustředění v Dobronicích, nebo ve vyšších ročnících pak při zápisu dostanete bloček s kupóny s různými bodovými hodnotami. Na každý měsíc máte 60 bodů. Jeden bod znamená jedno jídlo za zvýhodněnou cenu.

Menza má obvykle pokladnu, kde za jeden bod a 30 korun dostanete kupón na oběd, nebo večeři. Někde dokonce existují i snídaně (ty jsou levnější).

Dále můžete body použít na nákup baget za zvýhodněnou cenu. Tyto jsou často prodávány třeba na vrátnicích některých kolejí. Bez bodu stojí bageta asi 30 Kč, s bodem pak jen 16 Kč.

Z Motola je to asi nejblíže do menzy na Kajetánce. Dříve se zde vařily i večeře, teď prý už jen obědy. První ročníky na 2. LF by dále mohla zajímat menza na Albertově (dva dny v týdnu - kdy budou mít anatomii). Na Švehlovce třeba kdysi také existovala menza, ale byla zrušena úplně.

Pro studenty 2. LF existuje i možnost stravování přímo v závodní jídelně Fakultní nemocnice v Motole - k tomu je ale nejprve potřeba si zařídit speciální kartu (proti záloze asi 100 Kč). Na tu se pak dobíjí "kredit", kterým platíte za jídla, která zde zkonzumujete (zvlášť polévka, zvlášť hlavní jídlo - tudíž pokud nemáte rádi polévky, proč za ně platit, že). Ceny jsou sice dotované, podobně jako v menzách, ale přeci jenom o trochu vyšší. Body zde nepotřebujete.

Vlastní výuka

Výuka obvykle probíhá formou přednášek, seminářů, praktik a stáží. Zatím alespoň ve stručnosti: přednášky jsou nepovinné, ty další formy výuky už většinou ano. Seminář se od přednášky liší jen tím, že se očekává poněkud aktivnější účast i od studentů, ale často se jí vyučující nedočkají a stává se z toho v podstatě jen přednáška pro menší počet lidí a s povinnou účastí. Na praktikách obvykle máte sami něco činiti (třepat zkumavkami, měřit aktivitu zářiče). Stáže jsou pak vlastně něco jako praktika, ale až později během studia, v klinických předmětech. Zde si místo zkumavek můžete hrát třeba i s pacienty, zpovídat je, píchat do nich, šťouchat je, rozřezávat etc.

Zkoušení vašich znalostí pak probíhá při zápočtech a zkouškách. Na některých fakultách se vyskytují i klasifikované zápočty (tzn., že za ně dostanete i známku), na 2. LF jsem se s tím nesetkal, takže vás bude zajímat akorát to, jestli u daného předmětu budete mít zapsáno "započteno" (praktikavit) a nebo ne. Zkoušky už pak klasifikované jsou. Zkušební otázky k jednotlivým předmětům si můžete prohlédnout například zde.

Rozvrhy

Studijní literatura

K výuce patří i studijní literatura.

Další potřeby

Pravděpodobně také budete potřebovat bílé oblečení (kalhoty, košile/blůza, plášť) a přezutí (sandály nebo pantofle). Obojí nejsnadněji seženete v prodejnách pracovních oděvů (v Praze jich je několik).

Na anatomii po vás také nejspíš budou chtít, abyste měli vlastní skalpel (klasický, bříškatý) a pinzety - anatomickou a hrotnatou (chirurgickou). Tento "pitevní příbor" seženete v prodejnách zdravotnických potřeb.

Ve vyšších ročnících si také budete muset pořídit vlastni fonendoskop. Opět nejspíše v prodejně zdravotnických potřeb.


Podkategorie

Počet podkategorií v této kategorii: 2

K

P

Články v kategorii "Studium"

Počet článků v této kategorii: 19

A

D

D pokr.

P

P pokr.

U

V

Z

Personal tools