Koleje

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Studentské koleje jsou všeobecně známou formou bydlení pro studenty už po několik století. Podmínky pro jejich přidělení, stejně tak jako ceny za ubytování se s postupem času vyvíjely. Dříve se koleje přidělovaly v podstatě jen podle vzdálenosti vašeho bydliště od místa školy. Limit pro to, abyste o kolej vůbec mohli žádat, byl na Karlově univerzitě v Praze docela dlouho 60 km a platí i dnes. Jenže zájem o koleje byl čím dále tím větší, než kolik byla ubytovací kapacita. Takže reálně lidé ze vzdáleností třeba 80 kilometrů ještě na kolej neměli šanci, pak 90, pak 100...

Někdy od roku 2003 se začal brát v úvahu i prospěch (v případě prvních ročníků pak jejich výsledky u přijímacích zkoušek). Také se za dojezdovou vzdálenost nad určitou hodnotu přestalo dávat absolutní kritérium - dřív byl jeden bod za jednu mitutu dojezdové vzdálenosti a kdo měl víc než 120, tak měl automaticky absolutní kritérium - 5000 bodů. Třeba zahraniční studenti (i ze Slovenska). Dnes je prostě určitý maximální počet bodů, který můžete dostat za dojezdovou vzdálenost. A ten tvoří asi polovinu maximálního počtu bodů (druhou polovinu pak získátě za prospěch, případně výsledky přijímacích zkoušek).

Jelikož studenti, kteří se dostanou na některou z Pražských fakult a v Praze se moc nevyznají, nevědí, o které koleje mají usilovat, zkusím zde podat takový menší přehled - určitě ne úplný, pokud by se našel někdo, kdo sem nějaké informace doplní, bylo by to fajn. :-)

Obsah

1. LF UK

První lékařská fakulta má většinu svých pracovišť situovánu v centru Prahy (mezi I. P. Pavlova a Karlovým náměstím). Samozřejmě některé ústavy se nachází i jinde po Praze, ale v prvním ročníku vás to snad kromě tělocviku (Hostivař) nemusí moc zajímat. Proto byste se měli snažit asi usilovat především o koleje v centru. Hodně studentů z 1. LF bydlí například na Švehlově koleji (kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad, na I. P. Pavlova se dá dojet i tramvají - asi 4-5 zastávek). V centru se dále nacházejí koleje Budeč (kousek od Náměstí Míru), Jednota (u Hlavního nádraží), Arnošta z Pardubic (za Národním divadlem). Možná i některé další, které ani pořádně neznám - snad je někdo doplní. Jinak na Švehlově koleji je sociální zařízení společné na patře, stejně tak kuchyňky. Některé pokoje jsou až pětilůžkové. A párkrát jsem tam viděl upozornění studentům, že bude probíhat postřik proti štěnicím. A taky tam před časem zavřeli menzu...

2. LF UK

Za "klasiku" pro studenty 2. LF se považuje kolej Kajetánka na Břevnově. Autobusem jste v Motole asi za 10 minut, na metro (stanice Hradčanská nebo Dejvická) se dostanete asi za stejnou dobu, tudíž pro vás nebude problém, dostat se ani do centra (například na anatomii musíte také na Karlovo náměstí, na tělocvik opět na Hostivař). Sice existují 2 koleje, které jsou k Motolu ještě blíž (Hvězda a Větrník), Kajetánka však nabízí poněkud větší komfort (původně byla vystavěna jako kolej pro zahraniční studenty). Navíc i když je od Motola trochu dál, dopravní spojení je trochu lepší, protože můžete využít hned dvou autobusových linek, které navíc jezdí častěji, než autobusy z Větrníku či Hvězdy. Na Kajetánce jsou také samostatné buňky - vždy dva pokoje sdílejí toaletu a koupelnu - resp. spíše sprchový kout. S tím že na Kajetánce 1 je kuchyňka společná pro patro, na Kajetánce 2 pak je takový kuchyňský minikoutek k dispozici na každý pokoj. Pokoje jsou dvoulůžkové a nebo i jednolůžkové, ale tam se mají šanci dostat až vyšší ročníky, pokud se to teď nějak nezmění.

3. LF UK

Pro studenty ze 3. LF je docela blízko kolej Hostivař (kterou studenti ostatních fakult považují za příliš vzdálenou). Dost jich také bydlí na koleji Jednota (u Hlavního nádraží). Ale znám i takové, kterým se zdá komfortní Kajetánka a jezdí skoro přes celou Prahu až z ní (ale metrem to zase tak náročné není, když uvážíte, že 3. LF je v podstatě u stanice metra Želivského).

Odkazy

  • Koleje a menzy UK (http://kam.cuni.cz/) - seznam kolejí a různé další informace
  • Informace o ubytování (http://ubytovani.cuni.cz/) - žádosti o kolej, etc.
  • Kajetánka (http://kajka.koleje.cuni.cz/) - najdete zde informace o koleji, fotografie (z menzy, ale i z pokojů)
  • Hvězda (http://www.kolejhvezda.net/) - stránky kolejního internetu, něco i o samotné koleji
  • Kolej a menza Jednota (http://1sprava.kam.cuni.cz/jednota) - menza v centru s hezkými stránkami :-)
Personal tools