Přijímací řízení na 2. lékařskou fakultu UK v Praze

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Přijímací řízení na tuto fakultu probíhá ve dvou kolech a tudíž ho obvykle nestihnete absolvovat během jednoho dne (pokud tedy nejste "vydveřeni" už po prvním kole :-). Zatímco zpočátku je zde snaha otestovat především vaše znalosti, tedy to, co jste se naučili (nebo podle osnov měli naučit) na gymnáziích, později se fakulta bude snažit selektovat mezi uchazeči o studium i pomocí poněkud odlišných kritérií - všeobecný přehled, prostorová představivost, schopnost logicky uvažovat a prezentovat svůj názor.

Nyní tedy podrobněji k jednotlivým částem přijímacího řízení...

Obsah

První kolo

V prvním kole na vás číhají především písemné testy - a to z biologie, chemie, fyziky (celkem 75 otázek, každá za 2 body) a pak test, který by měl prověřit vaše všeobecné studijní předpoklady (25 otázek, každá za 3 body). Na oba dva testy je strašně málo času, takže je dobré moc neotálet. Mám dojem, že na souhrnný test bylo 75 minut na 75 otázek. Bohužel po aféře se zkorumpovanými přijímacími zkouškami na Právnické fakultě UK (viz třeba článek z Reflexu (http://www.reflex.cz/Clanek13289.html) byla i 2. LF někdy po roce 2000 nucena začít vydávat modelové otázky. Díky tomu se pak o takových testech mezi studenty čím dál tím více hovoří jako o testech pro "cvičené opičky". Naštěstí alespoň test všeobecných studijních předpokladů předem znám není.

Modelové otázky z biologie, chemie a fyziky je možné zakoupit na studijním oddělení 2. lékařské fakulty (například při dnu otevřených dveří, ale měli by vám je poslat i poštou). Poslední vydání je prý z roku 2003 a i pro přijímací řízení v roce 2006 by většina otázek v reálných přijímačkách měla být právě z těchto modelových otázek (informaci nezávisle na sobě potvrdilo studijní oddělení 2. LF i proděkan pro studijní záležitosti, který má na starosti i přijímací řízení). Nic novějšího zatím vydáno nebylo. Pozor ale, aby to nebylo tak jednoduché, otázky v testech můžete dostat stejné, ale také nemusíte - mohou být různě modifikované (jiné hodnoty, změněno pořadí odpovědí, etc.). Do budoucna se nejspíš fakulta bude snažit podíl otázek, které jsou vydávány jako modelové, ve skutečném přijímacím řízení snižovat (viz volební program nového děkana (http://www.lf2.cuni.cz/Aktuality/0508/volby/dek05/vphr.htm)).

Rozsah učiva v otázkách, a to ať už těch, které se dozvíte předem, tak těch, které vás mají překvapit, by ale stále měl odpovídat osnovám pro gymnázia. Co se týče testů všeobecných studijních předpokladů, na ty opravdu žádné modelové otázky nejsou - a to zcela záměrně. Bylo by to asi jako kdybyste se učili na IQ testy. :-) Jelikož se studenti stále ptají "co se na ně mají učit", tak uvedu jen tolik, že učit se na ně v podstatě není co. V testech jde o schopnost logicky uvažovat, o prostorovou představivost, o schopnost něco si zapamatovat a o všeobecný přehled. A prostě tak trochu o "selský rozum".

Dodatek z roku 2010: V první části testu nebylo povoleno používat kalkulačku, nicméně nebyla třeba. To nejsložitější s čím jsem se setkala bylo dělení desetinným číslem. V druhé části (všeobecné předpoklady) kalkulačka mohla být.

Dodatek: Už existuje 5. vydání modelových otázek z roku 2009.

Druhé kolo

Po prvním kole asi polovina do té doby nejúspěšnějších postupuje do kola druhého, což je pohovor před zkušební komisí (dříve byl i test všeobecných studijních předpokladů součástí až 2. kola). Vylosujete si 2 témata (v roce 2008 bylo 1 téma), posadíte se na přípravu (něco jako "potítko" u maturity - zvykejte si, podobně to pak vypadá u zkoušek :-) a pak máte za úkol o těchto tématech v několika minutách pohovořit, případně o nich diskutovat. Komise vás následně ohodnotí určitým počtem bodů. (Maximum je 100 bodů a lze ho získat.) O přijetí či nepřijetí pak rozhoduje celkový počet bodů - tedy ze všech testů a z pohovoru. V roce 2005 bylo k přijetí nutno získat v součtu alespoň 229 bodů.

V roce 2009 bylo pouze 1 téma a maximální bodové ohodnocení v 2. kole bylo 60 bodů. Do druhého kola postoupilo 290 lidí. K přijetí stačilo 188 bodů. (plus mínus 1 bodík). Nejvíce dosažených bodů bylo 252.

Dodatek k Testu všeobecných studijních předpokladů

Údaje podle testu z roku 2005 (thanx to Sandman).


Čas: 40 minut. Počet otázek: 25; 5x5=25. Složení testu:

  • "Puzzle": Máte vybrat jeden z pěti výřezů, který se hodí do zadaného obrázku.
  • Pochopení textu: Máte vybrat, která odpověd vyplývá nebo naopak nevyplývá z textu.
  • "Provázky" ("Kostičky", "Krychličky"): Dostanete obrázek jedné průhledné kostičky, ve které je zašmodrchý provázek nebo jiný bordel. (V počtu jeden a více.) Vedle předlohy je obrázek druhé kostičky - té samé a vy musíte (měli byste) poznat, jak se ta vzorová kostka musí otočit, aby vypadala stejně jako ta druhá. (Zní to složitě? Máte recht. Je to složité. ;o)
  • Porovnání obrázků: Máte jeden obrázek jako předlohu a z pěti jiných vybírate jeho dvojče.
  • Grafy: Máte text a k němu graf - z toho vybíráte opět to, co z textu a hlavně grafu vyplývá.


Jak psal MaT na *to* se nemá cenu učit. Buďto to ve vás je, nebo není. Jediná rada k tomuto testu zní: 40 minut se zdá dost času, ale není. Nemá cenu se dlouho zdržovat s jednou otázkou. Nechte si to, co nevíte, nakonec a jděte dál. (Pokud vám zbude čas, můžete se k tomu vrátit.)

Dodatek z roku 2010: Přibyly otázky označené jako "matematické úlohy". Jestli vás slovo matematika děsí, zůstaňte klidní, neboť se jedná o vskutku jednoduché úlohy s počítáním hmotnostních zlomků nebo dávkování léků. Jinak samotná složitost testu nespočívá v jeho vlastní složitosti, nýbrž v nedostatku času. Opravdu neotálejte.

Další odkazy

Personal tools