Přijímací řízení na 3. lékařskou fakultu UK v Praze

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Přijímací řízení je podobně jako na 2. LF dvoukolové. 1.kolo V prvním kole dostanete 3×30 otazek (F, Ch, B). Tyto otázky nejsou volně dostupné (fakulta nevydává modelové otázky), ale na druhou stranu jsou podobné například právě těm z 2. LF. Je jenom jedna správná odpověd. Na příklady nemůžete používat kalkulačku. (Osobně jsem měl například problém odhadnout, kolik je odmocnina ze šesti s přesností na tři desetinná místa.) Času máte mnohem více než skutečne potřebujete (tuším, že na to byly 3 hodiny - bohatě stačí polovina). Obtížnost není až tak moc vysoká, ale v každé té sadě 30 otázek jsou dva až tři "špeky", které IMHO nemají s medicínou příliš co do činění (jak se jmenuje chování, při kterém pomahají delfíni topícímu se člověku: 1) submisivní 2) altrustické ...; kdo vyhubil nějakýho brouka v 19. století ve Francii). Fyziky se nebojte - jde zvládnout se základními vzorečky. Dávají jeden bod za spávnou odpověd - tedy 3×30=90 bodů. Pokud máte dostatek bodů postoupíte do kola druhého. Letos (2005) stačilo k postupu 50 bodů, loni prý ještě o dva body méně (48). Celkem letos postoupilo do druhého kola něco přes 350 lidí. 2.kolo Druhé kolo na 3. LF se relativně dost liší od druhého kola na 2. LF. Spolu s ještě asi dvaceti lidmi dostanete text (oboustranná A4, písmo velké), který máte interpretovat. Dostanete 15 minut na přečtení a naučení. Pak vás (jednoho ze skupiny) odvedou před komisi - která se skládá ze tří lékařů - a těm výše zmíněný text máte interpretovat. Řeknete, co jste si zapamatovali a snažíte se působit mile a chytře, po interpretaci se ptají na vaše zájmy, znalosti jazyků, proč chcete studovat medicinu, kam všude se hlásíte a kam byste se nejraději dostali. (Co chtějí slyšet je jasné. :o) Z této otázky můžete vybruslit i bez ztráty "květinky" pokud opakujete, že na tu nejlepší. A že se ještě rozhodnete až po absolvování všech přijímaček, ale že se vám tam jinak celkem líbí. Neříkejte naplno, že chcete na Motol (2. LF), připadalo mi, že ohledně těch studentů, kteří si mohou vybírat, jsou s Motolem trochu na kordy. Do tohoto rozhovoru mohou zakomponovat i nějakou otázku typu co si myslíte o drogách apod. (viz. 2. LF druhé kolo). Nikde jsem nezjistil, kolik je maximalni počet za druhé kolo, ale podle toho, že nejúspěšnejší uchazeči mají do 150 bodů celkem, bych to odhadl na 70 bodů připadajících na druhé kolo. Body z obou kol se sečtou a pokud jich získáte dostatek jste přijati. V roce 2005 stačilo k přijetí získat 110.001 bodu.(Ty desetinky a setinky jsou zapříčiněny právě druhým kolem.)

Nakonec ještě snad téma textu. Letos to byly nehodgkinské lymfomy. Ačkoliv se pro mnoho lidí může zdát název děsivý, neni se čeho bát - v textu bylo vše, co jste potřebovali vědět.

Případné dotazy k přijímacímu řízení směřujte na Sandmana.

Postřehy z přijímacího řízení 2012

1.kolo - test znalosti z Chemie, Fyziky a Biologie Stále 3x30 otázek, nic se nezměnilo. Snad až na ty "vtipné" otázky ohledně vyhubeného brouka, nebo chování delfínů (viz výše). Nic takového se letos v testech nevyskytlo. Odpovědi vyplňujete do "bublinkového formuláře". Řeknou vám, že si máte nechat na konci cca 30 minut na přepis odpovědí. Já osobně jsem zapisoval odpovědi pokaždé, když jsem dodělal stránku. Neměl jsem v tom pak chaos a nestalo se mi, že bych vyplnil špatnou bublinku. Kdybyste se chtěli opravit, je tam ještě jedna možnost opravy, takže žádný strach, když si svou odpověď rozmyslíte. Můžete tak učinit však pouze jednou. K fyzice - nejsou to příklady, které by se daly úplně dobře počítat z hlavy (občas tam jsou velmi zákeřná čísla) a není to jen dosazení do vzorce, někdy si musíte vyjádřit nějakou veličinu a podle toho počítat a uvažovat, takže je dobré se rozhodně na toto připravit. (K tomuto účelu by mohla docela dobře posloužit Sbírka řešených příkladů z Fyziky I-III, RNDr. Karel Bartuška, nakladatelství Prometheus) Obzvláště, když většinu testu z fyziky tvoří příklady. Teoretických otázek tam bylo asi 5 z 30ti. Příkladů z chemie tam byla asi polovina testu, přičemž vesměs všechny se daly spočítat hezky, byly tam pouze asi jeden nebo dva náročnější. Z biologie tam je nejvíce otázek samozřejmě na člověka. Nicméně jsou tam otázky i z jakéhokoli jiného tématu a nejsou zrovna obecné, naopak jsou docela podrobné, takže i z biologie je potřeba umět každou trepku a podobně, ať vás to nepřekvapí. Dále tam byla genetika, genetika populací a pár otázek i z ekologie. Celkově bych doporučil nic nepodcenit a naučit se toho co nejvíce. Nikdy to neškodí a koneckonců máte-li zájem o studium medicíny, je to předpoklad.

2.kolo - ústní pohovor Viz výše - dostali jsme text na 2A4 - tentokrát o anestezii a anesteziologii. Opravdu se není příliš čeho bát. Pozorně si text přečtěte, již během toho musíte rozsoudit, co je podstatné a co ne a když jej budete číst podruhé, už byste si měli v hlavě srovnat, co asi řeknete a jak to řeknete. Po 15ti minutám vám texty seberou a odvedou vás k jednotlivým komisím. Ta se vám představí a vyzve vás, abyste jim řekni své číslo. Komise o vás nic neví... Celý pohovor probíhal velice příjemně, byli milí a nesnažili se mě jakkoli stresovat, nebo jinak vyvádět z míry. První mě požádali o interpretaci textu. Když jsem jim jej odvykládal, zeptali se ještě na pár věcí, které jsem vynechal. Dále přejdou k té druhé - osobnější části. Chtějí znát vaše názory na společenská témata, váš všeobecný přehled, vaše komunikační schopnosti, také to, jak si umíte obhájit svůj názor a jakým způsobem reagujete na dané otázky. Konkrétně se mnou řešili potraty - pro/proti, proč ano/ne. Mohou se zeptat v podstatě na cokoli - co vás baví, zajímá, jazykové schopnosti. Mě se ptali jak bych si představoval svou kariéru, jak bych se chtěl profilovat, čím se chci konkrétně zabývat (je jistě dobré mít alespoň nějakou představu, já ji měl), jak blízko mám ke zdravotnictví, nebo jakým způsobem přicházím do kontaktu se zdravotnictvím. Také se ptali na založení UK - dataci a kým byla založena. Jen tak obecné rady - je dobré mluvit na všechny tři členy komise, nedívat se do země a zbavit se parazitních slůvek.

Celkový průběh: Letos na postup do druhého kola stačilo 52 bodů. Postoupilo cca 350 lidí. Nevím, kolik bodů bylo možno získat ve druhém kole, nicméně nejlépe hodnocený uchazeč měl 77 bodů. Hranice pro přijetí byla letos 123,16 bodů (tedy součet prvního i druhého kola) a přijato bylo 171 uchazečů.

Personal tools