Přijímací řízení na Lékařskou fakultu UP v Olomouci

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Tak letos jsem úspěšně absolvoval přijímačky do Olomouce a rád bych se s Vámi podělil o pár zkušeností. Přijímací řízení je jednokolové a skládá se z testu z biologie, fyziky a chemie. Z každého předmětu bylo letos (2006) 50 otázek - v tom otázky mnohočetného výběru, přiřazovací otázky (np. správně spojit leucin-AK), otázky typu ANO-NE (vždy byly vedle sebe 2 tvrzení a možnosti byly NE NE, ANO NE atd.) a příklady (ty byly asi nejtěžší-myslím 20 z fyziky a 10 z chemie). Odpovědi se křížkovalo na odpovědní archy - byly pak počítačem anonymně spracovány. Určitě doporučuji navštívit Den otevřených dveří - rozdávají tam takovou brožurku s modelovými otázkami (na přijímačkách byly podobné otázky - pár myslím bylo úplně stejných - a hlavně jsou stejně poukládané jako na testu). Ještě k času - na počátku dostanete hrubý sešit se všemi testy (3 předměty) a dohromady máte na vypracování 4 hodiny času. Bez pauzy. Začínali jsme psát o 13:00 a bylo pořádné vedro - v nevyvětrané posluchárně (která prý měla klimatizaci :-D ) to psát bylo celkem drsné. U sebe můžete mít pouze černé propisovačky (které nám všem ! zdarma ! dávali) a kalkulačku ( je jedno jaká nikdo to tam nekontroloval, někteří se ale trápili na těch úplně jednoduchých od ťamanů :-D) Žádné tabulky ani poznámkové bloky ani čisté papíry nebyly povoleny.

Co se týče organizace přijímaček - připadala mi celkem zvláštní. Nejdříve uchazeči vlezli do vestibulu budovy, kde seděly za stoly dámy - k nim musel každy přijít, předložit pozvánku, OP a originál maturitního vysvědčení (to mě taky překvapilo, myslel jsem si aspoň ušetřím 60 Kč za kopii). Pak každý dostal takový ústřižek s číslem (vypadaly jako losy v tombole ;-) ) na něm měl každý napsat svě přijmení. Pak jsme vešli do posluchárny, pohodlně si sedli a hned nás paní profesorka vyzvala abychom znovu z posluchárny vylezli na chodbu a pak pořadě vstupovali do posluchárny, vhazovali ústřižky do takové krabice :-). Za ústřižek každý dostal složku s testy a odpovědními archy. Pak se již konečně začlo psát.Na fakultu také letos brali bez přijímaček (žádost mohl podat každý s průměrem do 1,20 - přijati byli myslím s průměrem do 1,11 - celkem 188 lidí) u přijímaček uspělo a bylo přijato dalších 230 lidí.Letos jsem taky dělal přijímačky na LF MU do Brna (taky uspěšně a asi jdu do Brna ale ještě nevím :-( ) Když bych je měl porovnat, tak mi ale připadal Olomouc těžší ! (těžké otázky, v Brně byly spíš testovány úplné základy - ale bylo tam zase víc chytáků) Co se týče organizace tak Brno určitě vyhrálo.

Na závěr bych ještě sdělil způsob zveřejňování výsledků - na www.upol.cz funguje celkem solidní systém, ve kterém zístite hodně informací a své výsledky. Bohužel mě fakulta nemile překvapila tím, že na svých oficiálních stránkach zveřejnila jmenný seznam všech studentů, kteří absolvovali přijímačky i s datumy narození, univerzitními čísly a výsledky. Takže těmito údaji se mohl každy bez problému dostat do toho informačního systému a zístit o každém uchazeči podrobné informace.

S rozhodnutím o přijetí přišla také pozvánka k zápisu (k zápisu s 400 Kč za samotný zápis, imatrikulaci atd + 200 Kč za ISIC :-) a s ověřenou kopii maturitního vysvědčení :-/ - těch 60 kč neušetřím no...) Trošku jsem se rozepsal, ale snad Vám budoucím uchazečům to trošku pomůže (já nyní budu potřebovat pomoc od starších kolegů).

Personal tools