Ubytování v Brně

Z Medik.cz - portálu pro mediky

Bydlení v Brně se v mnohém liší od bydlení v Praze. Základní rozdíl je v poměru studentů k „běžným obyvatelům“. Cca každý osmý člověk v brně je student nějaké vysoké školy, což dává velmi mnoho příležitostí ke shánění rozličných ubytování, ať už na privátě nebo na kolejích. Ceny za bydlení oproti Praze se v podstatě neliší. Stále platí, že kdo hledat chce, tak si najde bydlení levně ať už v Praze nebo v Brně.

Obsah

Bydlení doma

Tato varianta je pravděpodobně - podobně jako v Praze - nejvýhodnější, co se týká nákladů (tzv. „Mama-hotel“ Vám zajišťuje, jak jídlo, tak i nocleh a to vše gratis) i co se týká adaptace na nové prostředí (prostě se adaptovat nemusíte). Nevýhodou je pouze fakt, že u sebe nemůžete pořádat marihuanové dýchánky, bojové hry v pokoji apod. Ti méně šťastní mohou být i pod takovým drobnohledem, že ani vyrazit za kulturou není povoleno. Každopádně, pokud to myslíte s medicínou vážně, tak během prvních dvou let na podobné věci mnoho času stejně nebude. Co se týká časové dostupnosti, tak je naprosto shodná s jakýmkoli jiným bydlením - pokud máte byt u vaší fakulty, jste ve škole cobydup, pokud ne, tak taky můžete dojíždět půl hodiny.

Dojíždění

Studium na vysoké škole ve velkých městech je v podstatě vždy spojeno s dojížděním, z jedné části města do druhé. Tady ale máme na mysli dojíždění ze sousedních obcí. V případě přilehlých obcí je situace téměř srovnatelná se stavem, kdy bydlíte na druhém konci Brna než máte výuku (např. ze Šlapanic nebo Adamova jezdí dokonce do Brna i MHD). Dojíždění např z Vyškova už by se dala označit za hranici únosnosti. Vzhledem k časové náročnosti studia medicíny by už bylo přeci jen výhodnější se poohlédnout po nějakém levném privátu (stále platí, že pokud jedete hodinu a půl do školy a hodinu a půl ze školy, tak už moc času na učení a spánek nezbývá).

Brno má ještě jednu zvláštnost dojíždění v podobě Univerzitního Kampusu, Část tohoto komplexu sice ještě není dostavěna, nicméně budovy lékařské fakulty jsou již plně funkční a proto se poslední dobou výuka přesouvá právě sem. Až se časem dostane i na stavbu kolejí v této oblasti bude to jistě ideální řešení pro všechny mediky. Do té doby musíte počítat s dojezdem cca 15-20 minut z centra (+ čas, který jedete do centra z domu), takže se do školy pěkně projedete (někdy i 45 minut).

Studentské koleje

Brno je sice univerzitní město, ale koleje tomu nenapovídají. Ze stránek Správy kolejí a menz MU [1] (http://www.skm.muni.cz/ubytovani.php?akce=20&lang=cz) se můžeme dočíst, že celková kapacita všech lůžek všech kolejí MU je 4108, tedy desetina celkového počtu studentů MU. Tato situace vznikla, podle některých, z událostí minulé doby. Z vysokých škol za minulého režimu byly více podporovány ty technicky zaměřené a na humanitní a přírodovědecké univerzity se nedostávalo. A ačkoli dnes máme cca 20 let po změně režimu, tak to nevypadá, že by se na rekonstrukci a stavbě nových kolejí výrazněji pracovalo. Z tohoto důvodu vznikla paradoxní situace, že kdokoli si na VUT zažádá o koleje, tak je dostane, ale pro získání kolejí na MU musíte mít dojezdnost z místa bydliště obvykle vyšší než 3 hodiny (právě podle dojezdnosti se vypočítává, jestli máte na koleje nárok nebo ne). Což je mimo jiné i důvod, proč 50% populace na kolejích tvoří naši bratři ze Slovenska.

Někteří - a není jich mnoho - používají jistý fígl - alespoň v prváku. Podají si přihlášku na MU i VUT (nějaký nenáročný obor) zároveň. Studují pak MU, ale bydlí na kolejích VUT. Správa kolejí VUT je v případě nestudujících nájemníků benevolentní a pokud neudělají zkoušky v prvním semestru (prostě se na ně nedostaví) a opakují tak celý ročník, tak je přesto ponechávají bydlet na kolejích až do konce školního roku.

Kvalita kolejí je - jako vždy - různá. Některé (Vinařky, Kounicovky) slouží přes léto, jako hotely. Jiné (Mánesky, celý Komárov) přežívají pravděpodobně ještě za zásob, které byly ukradeny Němcům za okupace. Pár kolejí se nachází dokonce v památkově chráněných objektech. Za pár let se dostaví kampus v Bohunicích, kde by - podle všeho - měly být také koleje, a protože se bude jednat o novostavbu v klidné části Brna, pravděpodobně to bude velmi pěkné bydlení. U mediků hodně záleží na tom, koho dostaneme na pokoj. Pokud má kolega pochopení pro pilně studujícího tichého společníka, tak není problém. Jiná situace nastává v případě, kdy se nad vámi každý večer sklání pět hulákajících, ožralých informatiků s umaštěnými vlasy, kteří se na skripta podívají až v den zkoušky. Vesměs se můžete setkat s oběma variantami cca v poměru 1:1, ale Brno v tomhle není výjimkou.

Klasickou nesrovnatelnou výhodou kolejí byl ještě donedávna velmi rychlý a velmi levný internet, ale při dnešních cenách a rychlostech jsou ty necelé dvě stovky, které za internet na kolejích zaplatíte možná ještě více, než, kdybyste si pořídili něco od lokálních poskytovatelů na privát.

Bydlení v podnájmu („Privát“)

Ano, a přichází král a ultimátní řešení pro všechny studenty. Ačkoli je Brno priváty poseté, stále se můžete setkat, jak s nabídkami typu „nabízím privát“ tak i „hledám privát“ (někdy ty dva papírky najdete i zcela nelogicky hned pod sebou). Privát byl donedávna považován za nejdražší variantu bydlení. Myšlenkám ve stylu bydlení v malém socialistickém kumbálku nějaké postarší paní však už odzvonilo. Dnes se prostě domluví banda a pronajmou si byt. V lepším případě po známosti, v horším přes realitku. A když nemáte známé na společné bydlení, tak nevadí, prostě se k někomu přidáte, nabídek je opravdu dost. Na jednu stranu jste úžasně flexibilní - můžete si chodit domů, kdy chcete, sem tam přivézt nějakou tu slečnu a když se Vám tam líbit nebude, tak můžete privát změnit za jiný. Kdo opravdu alespoň trochu hledá, tak si bydlení najde do třech dnů.

Na druhou stranu Vás privát i svazuje, protože se k sobě s lidmi musíte chovat alespoň trochu ohleduplně (nežijete spolu z nařízení kolejní správy, ale po dohodě s ostatními). Pokud jsou s Vámi na privátě ženy, obvykle musíte vyhazovat ruličku od toaletního papíru, umývat jednou za čas sporák apod. Výhody jako volitelní spolubydlící, absence hrozby technopárty ve vedlejším pokoji a tedy i klid na učení a rozhodně větší zázemí, to ale rozhodně vyvažují.

Personal tools